top of page

Balesetek kutyákkal: Hogyan előzhetjük meg és mit kell tenni, ha megtörtént a baj?


balestek kutyákkal

A kutyatartás örömei mellett sokszor nehéz, felelősségteljes döntéseket is meg kell hoznunk, hiszen négylábú barátaink élete gyakran a mi kezünkben van. Sajnos sűrűn előfordul, hogy a rendelőnkbe olyan kutyák (és macskák) érkeznek, amelyek baleset áldozatai lettek. Az egyik leggyakoribb, és sokszor tragikus kimenetelű esemény, amikor egy állatot elüt egy autó. Ez különösen fájdalmas, ha a balesetet az állat saját gazdája okozza. Márpedig sokszor ez a helyzet. Az ilyen balesetek többnyire megelőzhetőek lennének, ha a gazdák megfelelően gondoskodnának állataik biztonságáról. Vizsgáljuk meg a legfontosabb lépéseket kutyáink esetében, amelyekkel megelőzhetjük ezeket a baleseteket, és azt is, hogy mit kell tennünk, ha megtörtént a baj.


Miért nincs helye kutyánknak az úton?


Sok esetben a balesetek azért következnek be, mert a kutya valahogy kijut az úttestre, ahol elüti egy autó. Fontos megérteni, hogy az úttest nem a kutyák számára lett kialakítva, és ha kutyánk az úttestre téved, az már önmagában egy veszélyhelyzetet jelent. A közlekedésben részt vevő autósoknak sokszor nincs lehetőségük azonnal megállni vagy kikerülni az úttesten váratlanul felbukkanó kutyát. A gazdák hajlamosak az autósokat és gyors sebességüket hibáztatni, ám a valóság az, hogy a kutyának nincs semmi keresnivalója az úttesten!

Fontos tudni, hogy ha az eb elütése során az autóban keletkezik bármilyen kár, azt a gazdának kell megtérítenie. Még rosszabb a helyzet, ha személyi sérülés is bekövetkezik. A jogi szabályozás egyértelműen kimondja, hogy a kutya tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy az állat ne jelentsen veszélyt sem magára, sem másokra. Ezért a kutyánk biztonságának garantálása nemcsak erkölcsi kötelességünk, hanem jogi felelősségünk is.

A „portán kívül” a legbiztonságosabb hely egy kutya számára a gazdája mellett van, pórázon, a járdán. Egy egyszerű séta alkalmával is könnyedén elkerülhetők a tragédiák, ha a kedvencünk mindig pórázon van. Nem csak a kutyánk biztonsága miatt fontos ez, hanem más közlekedők és az autósok biztonsága érdekében is.


Hogyan védhetjük meg kutyánkat otthon?


Otthon, a kapunál különös figyelmet kell fordítani az állat biztonságára. Sokan nem gondolnak bele, de a leggyakrabban a saját kertünkből szökik ki a kutya, és kerül az úttestre vagy a saját autónk elé akár az udvaron belül. A kapu nyitása és zárása mindig kiemelt figyelmet igényel, különösen akkor, ha a kutya szabadon van a kertben. Ekkor odabenn is nagyon figyelmesnek kell lennünk! 

Az egyik legjobb megoldás, ha a kedvencünk bent van egy kennelben, a házban, vagy egyéb biztonságos helyen a kapu nyitásakor. Megér egy kis kezdeti fáradságot, ha rászoktathatjuk kedvencünket arra, hogy ha meghallja az autó hangját, akkor azonnal menjen be a kennelbe. Mi pedig ellenőrizzük le minden esetben, hogy ez megtörtént-e! Ezzel megakadályozhatjuk, hogy kiszaladjon az úttestre vagy a saját autónk elé ki- vagy behajtáskor. Emellett hasznos, ha a kutya tudja, hogy csak a gazda engedélyével léphet át a kapun: „kapun átlépési szabály”, amit a gazda egy megfelelő kutyaiskolában megtanulhat, majd megtaníthat a saját kutyájának.  Ez hosszú távon jelentősen csökkenti a balesetveszélyt. Az elektromos kapu használatakor megtörtént már a pacientúránkban, hogy a gazda „kényelemből már a sarokról” kinyitotta – és mire odaért 2 utcai kutya beszaladt és széttépte az ő pincsijét...


Mi a teendő, ha megtörtént a baleset?


Amennyiben mégis megtörténik a baj, az első és legfontosabb a saját biztonságunk! Ezért a balesetes állat száját MINDIG kössük be! Utána fontos, hogy konzultáljunk állatorvossal, majd vigyük hozzá a kutyát. Még ha a probléma kívülről nem is látszik súlyosnak vagy egyáltalán nem látszik külső sérülés, a belső sérülések – például belső vérzés, szétrepedt húgyhólyag, vagy megrepedt lép, máj ... – életveszélyesek lehetnek. Az időben megkezdett orvosi ellátás életet menthet, ezért ne habozzunk segítséget kérni!

Az állatorvos ilyenkor alaposan megvizsgálja a kutyát, majd valószínűleg röntgen-, ultrahang- és vérvizsgálatokat végez, illetve infúziót, fájdalomcsillapítót, egyéb gyógyszereket ad, hogy ezzel stabilizálja az állat állapotát, majd segíthesse a túlélést. Ez a folyamat a sérülés mértékétől és jellegétől függően órákig-napokig tarthat. Ha a sérülések az éllettel összeegyeztethetetlenek, akkor az a SEGÍTSÉG, hogy nem hagyjuk tovább szenvedni a beteg állatot és segítünk neki fájdalommentesen meghalni. Ez szintén mind a gazda felelőssége és teendője!


Összefoglalás


A kedvencek balesetmentes élete nagymértékben a gazdák odafigyelésén és felelősségtudatán múlik. A megfelelő nevelés és állattartás, mint a póráz használata, a kapu biztonságos kezelése és a kutya tanítása, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy elkerüljük a tragédiákat. Ne felejtsük el: a kutyák biztonsága a mi kezünkben van!

Bình luận


Legújabb posztok
Címkék
bottom of page